Jak wybrać buty piłkarskie?

Dotyczy to zarówno młodszych, jak i starszych, tych grających amatorsko dla przyjemności, ale też tych, co walczą w niższych klasach rozgrywkowych. Dotyczy to nawet zawodowców – bo każdy, niezależnie od reprezentowanego poziomu – powinien wiedzieć, jak wybrać odpowiednie buty piłkarskie.
Poniższy poradnik naszego sklepu internetowego www.nowebuty.com rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości. Dodatkowo możesz liczyć na naszą fachową pomoc on-line używając aplikacji Facebook Messenger w lewym dolnym rogu każdej strony sklepu internetowego.

Buty piłkarskie to niezbędny element ubioru każdego piłkarza, niektórzy twierdzą, że najważniejszy. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniego obuwia piłkarskiego. Zapewni nam to między innymi wygodę, komfort, prawidłowe ułożenie stopy, odpowiedni balast ciała, co całościowo przekłada się nawet na poziom gry.


Na co zwrócić uwagę?

Okazuje się, że wbrew pozorom nie jest łatwo wybrać odpowiednie buty piłkarskie. Niektórzy preferują jedną markę, pozostali inną, ktoś będzie wolała czarne buty, ktoś inny będzie szukał butów w kolorze, do tego liczy się też całościowy wygląd i wreszcie przeznaczenie butów (samo stwierdzenie, że do gry w piłkę nie wystarczy). Nie jest to łatwy wybór, ale poszerzając wiedzę o kilka niezbędnych informacji pewnością zadanie może być ułatwione.


W wyborze właściwych butów kluczowe są odpowiedzi na następujące pytania:

Jakie jest przeznaczenie naszych butów (naturalna trawa, mokra trawa, sztuczna trawa, hala),
Dla kogo (profesjonaliści, półprofesjonaliści, półamatorskie, rekreacyjne),
Z jakiego materiału (skóra czy syntetyk),
Subiektywny wybór pod kątem producenta i linii korków (kąt podbicia, szerokość stopy oraz pozycja na boisku).
Wybór butów pod kątem przeznaczenia

Innych butów będzie potrzebować osoba, która gra w piłkę na sztucznej trawie, a innych osoba, która wybiera naturalne podłoże.


Buty na suchą trawęJeśli grasz na naturalnej trawie to powinieneś się zastanowić nad obuwiem typu „lanki” oznaczonym symbolem FG ewentualnie podeszwy hybrydowej MG.

To buty przeznaczone właśnie na naturalną nawierzchnię trawiastą. Nadają się idealne do gry na boiskach niezbyt ubitych, ale również niezbyt grząskich. Podeszwa MG Dominują tutaj buty, takich marek jak Adidas i Nike. Duża popularnością cieszy się linia butów piłkarskich Nike Mercurial, Nike Phantom GT, a także Adidas X i Adidas Copa. Ceny tych modeli są różne – najtańsze z serii X możemy kupić już za niecałe 200 zł, buty Nike Mercurial mogą kosztować nawet około 800 zł.


Buty na mokra trawęOsoby grające na tzw. mokrej trawie (boiska grząskie) powinny zastanowić się nad zakupem tzw. „wkrętów” oznaczonych symbolem SG (MIX)

Doskonałą opcją mogą być buty piłkarskie z serii Nike Tiempo, Nike Mercurial, Adidas Predator, Adidas Nemeziz, czy klasyczne Adidas Kaiser. Wszystkie te buty wyróżnia wysoki komfort użytkowania. Wkręty wyposażone są w dodatkowe przeszycia w przedniej części butów. Decydując się na zakup butów z powyżej wymienionych, stawiasz na klasykę i niezawodność.


Buty na orlik, sztuczną nawierzchnięJeśli grasz na sztucznej trawie lub nawierzchniach tartanowych powinieneś wybrać buty z podeszwą typu AG lub TF (np. popularne boiska „Orlik”)

Wspomniane wcześniej „wkręty” będą tu całkowicie nietrafionym zakupem. W tym przypadku idealnie sprawdzą się buty, które posiadają niewielkie korki, a te są ułożone blisko siebie. Takie obuwie sprawdza się też na zmrożonym podłożu. Buty z taką podeszwą są podobne do „lanek”, ilość korków jest jednak większa i są one krótsze. Takie obuwie można mieć już za około 200 PLN – przykładami mogą być buty piłkarskie Nike Phantom GT lub Adidas Predator. Producent w tych butach zastosował tekstylną cholewkę, dzięki czemu komfort użytkowana oraz walory wizualne dodatkowo znacznie wzrosły. Buty polecane są również najmłodszym.

Buty na haleJak na halę, to tylko „halówki” oznaczone symbolami IC i IN.

Doskonały przykład to buty piłkarskie Adidas Messi. Buty posiadają podeszwę, która zapewnia dobrą przyczepność oraz przyśpieszenie, dzięki temu będzie zawsze szybszy od przeciwnika. Na cholewce zastosowano powłokę messiTOUCH X-ray, dzięki czemu kontakt z piłką jest niewiarygodnie precyzyjny. Inny dobry przykład, to buty piłkarskie Adidas Predator Cholewka wykonana z wysokiej jakości materiałów syntetycznych. Podeszwa z technologią NON MARKING zagwarantuję maksymalną przyczepność oraz zwrotność na parkiecie.


Wybór butów pod kątem stopnia zaawansowania
Profesjonalne - to buty dla piłkarzy zawodowo grających w piłkę nożną, zacząwszy od najwyższych lig aż do niższych, amatorskich, którzy stawiają na sprzęt piłkarski najwyższej jakości. Obuwie te stworzone jest z najwyższej jakości materiałów gwarantujących optymalny komfort użytkowania.
Półprofesjonalne/treningowe - są to buty bardzo zbliżone swoimi właściwościami do korków profesjonalnych. Mają w swoim składzie prawie